4 września 1964 r. Episkopat Polski zwrócił się do papieża św. Pawła VI z memoriałem o ogłoszenie Najświętszej Maryi Panny Matką Kościoła i zawierzenie Jej Kościoła i świata. Ten modlitewny akt oddania Matce Bożej miał na celu wyproszenie wolności religii, zjednoczenia chrześcijan i zachowania pokoju na świecie. Kilka dni temu minęło sześćdziesiąt lat od przedstawienia tej prośby biskupów polskich ojcu św.
Najświętsza Maryja Panna, która nas tu gromadzi w pierwsze soboty miesiąca, jest Matką Kościoła. Św. Jan Paweł Wielki 6 września 1995 r. po zakończeniu serii katechez o Kościele rozpoczął nowy cykl środowego nauczania – katechezy o Matce Bożej, zaczynając od omówienia prawdy, że Maryja jest Matką Kościoła. Właśnie mija lat 29 i jeden dzień od wygłoszenia tej katechezy.
Maryja jest Matką Kościoła, a Kościół jest rezerwuarem, z którego wszyscy czerpiemy. Gdy św. Jan Paweł Wielki przybył do Kalwarii Zebrzydowskiej 7 czerwca 1979 r., powiedział m.in. takie słowa:
Zawsze, kiedy tu przychodziłem, miałem świadomość, że zanurzam się w tym właśnie rezerwuarze wiary, nadziei i miłości, które naniosły na te wzgórza, na to sanktuarium, całe pokolenia Ludu Bożego ziemi, z której pochodzę, i że ja z tego skarbca czerpię.
św. Jan Paweł Wielki, Kalwaria Zebrzydowska, 7 VI 1979 r.
Rzeczywiście Karol Wojtyła wielokrotnie nawiedzał Kalwaryjskie Sanktuarium zwłaszcza jako arcybiskup ordynariusz archidiecezji krakowskiej. Warto przy tej okazji zauważyć, jak wielki jest potencjał naszej wiary, naszej – Polaków, skoro ukształtowała ona ducha wielkiego papieża, który wprowadził chrześcijaństwo w trzecie tysiąclecie.
My wszyscy, podobnie jak nasz wielki Rodak, czerpiemy z zasobów wiary, nadziei i miłości, nagromadzonych w Kościele.
Wierzymy też, że każdy z nas wnosi jakieś ziarenko, jakąś cegiełkę, jakąś cenną kroplę do tego rezerwuaru. Św. Jan Paweł Wielki we wspomnianej katechezie, którą wygłosił 29 lat temu, zwrócił uwagę na rolę kobiet w Kościele. Przypomniał mianowicie, że według relacji znajdującej się w Dziejach Apostolskich, w czuwaniu przed Zesłaniem Ducha Św. uczestniczyły także kobiety z Matką Bożą. Nie było ich w Wieczerniku podczas Ostatniej Wieczerzy, ale były w nim czterdzieści kilka dni później razem z Apostołami i trwały w modlitewnym oczekiwaniu na dzień Pięćdziesiątnicy. Ten fakt wskazuje na niezastąpioną rolę kobiet we wspólnocie wierzących. Otóż, mężczyznom z natury skłonnym do aktywności zewnętrznej uświadamiają niewiasty wagę relacji mędzyludzkich. Podobnie też św. Jan Paweł Wielki widział rolę Maryi – Matki Kościoła. Ona nie tylko modli się z apostołami, ale też wychowuje uczniów Jezusa do podtrzymywania żywej więzi z Bogiem.
Przypomnijmy potrójną intencję, która towarzyszyła modlitewnemu zawierzeniu Kościoła Najświętszej Maryi Pannie: wyproszenie wolności religii, zjednoczenia chrześcijan i zachowania pokoju na świecie. Popatrzmy jak bardzo te sprawy ciągle są aktualne! I jak bardzo dziś brakuje i potrzeba tego, byśmy byli wspólnotą.
Spraw, byśmy byli między sobą jedno i z Tobą!
św. Jan Paweł Wielki, Kalwaria Zebrzydowska, 19 VIII 2002 r.
Tak prosił Matkę Bożą św. Jan Paweł Wielki w Kalwarii Zebrzydowskiej 19 sierpnia 2002 r.
Jest rzeczą bardzo ważną, by nasze wynagradzanie i nasze zawierzanie się Niepokalanemu Sercu Maryi było realne. Tak będzie, jeśli z pomocą Matki Bożej będziemy podtrzymać żywą więź z Bogiem, stale czuwać nas sobą, nawracać się, nieustannie się doskonalić.
Najświętsza Maryja Panna jest Matką Kościoła. A Kościół jest rezerwuarem wiary, nadziei i miłości, z którego czerpiemy, ale też dostarczamy do tego rezerwuaru cenne krople.
4 września 1964 r. Episkopat Polski zwrócił się do papieża św. Pawła VI z memoriałem o ogłoszenie Najświętszej Maryi Panny Matką Kościoła i zawierzenie Jej Kościoła i świata. Ten modlitewny akt oddania Matce Bożej miał na celu wyproszenie wolności religii, zjednoczenia chrześcijan i zachowania pokoju na świecie. Kilka dni temu minęło sześćdziesiąt lat od przedstawienia…